Українська література
Українська література. Підручник для 7 класу.
- Автор: В.Цимбалюк
- Видавництво: "Освіта"
- Рік видання: 2007
- Сторінок: 543
- Формат файлу: pdf
Художній твір як явище мистецтва
Книги — морська глибина:
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
Так сказав Іван Франко про скарбницю духовної культури кожного народу. І це справді так. Без книг ми не можемо уявити життя на землі. Адже, як висловлювався Тарас Шевченко, книга потрібна людині, як хліб насущний.
Художня література — це один з найпоширеніших видів мистецтва, що образно відтворює життя за допомогою слова. Основним джерелом, з якого розвинулась література, був фольклор. Ще в сиву давнину первісна людина навчилася образно передавати свої думки і почуття у пісні, загадці, прислів’ї, казці. Так виникла усна словесна художня творчість, що згодом стала основою художньої літератури. Головним об’єктом зображення в літературі є людина, тому її ще називають «людинознавством».
Художній твір є явищем мистецтва. А мистецтво.— це своєрідне відображення навколишнього світу в художніх образах або картинах через призму естетичного сприйняття, тобто сприйняття через прекрасне. Письменник відтворює життя через індивідуальні художні образи або картини. Він розкриває суспільні відносини, характери і переживання людей на прикладі конкретної особи, яка є літературним героєм і ніби олюднює все зображуване. Але письменник не просто копіює природні та суспільні явища, як фотограф. Він відбирає найхарактерніші з них, осмислює і доповнює з допомогою творчої уяви.
Художній твір має зміст і художню форму. Під змістом ми розуміємо життєві явища, факти, проблеми і картини, художньо відображені автором. Здебільшого це сюжет, тема, ідея, проблематика, образи. Під формою ми розуміємо спосіб розкриття змісту художнього твору, Це його структура, що виявляється у будові (композиції), способі викладу подій, думок, почуттів, у мовно-образотворчих засобах.