Мистецтво (частина 1)

Оцінити підручник:
5,0 1
Мистецтво 6 клас Масол 2023 (1 частина, спец. H 54.1 - H 54.2)

Мистецтво. Підручник інтегрованого курсу для осіб з особливими освітніми потребами (H 54.1 - 54.2). 6 клас (у 2-х частинах). Частина 1.

  • Автор: Л.М.Масол
  • Видавництво: "Освіта"
  • Рік видання: 2023
  • Сторінок: 176
  • Формат файлу: pdf

Жанри в музичному мистецтві

 

Щоб краще зрозуміти зміст музичного твору, бажано визначити його жанрову природу. Первинні жанри — пісня і танець — зародилися дуже давно. Вони розрізняються способом виконання — голосом або за допомогою музичних інструментів. Упродовж тривалого розвитку професійної (академічної) музики складніші жанри ввібрали в себе риси первісних. Найпоширеніший поділ жанрів — на вокальні та інструментальні. У цих жанрових групах — «сімействах» — багато різновидів.

Жанри поділяються також за складом виконавиць / виконавців. Вокальні твори для великого складу співачок / співаків належать до хорових жанрів. Аналогічно музика, яка виконується симфонічним оркестром, є інструментальною. Проте симфонічні жанри мають свої особливості, тому їх виокремлюють у самостійну групу.

Музично-театральні жанри, окрім суто музичних ознак, увібрали в себе типові риси сценічних мистецтв.

Жанрові кордони завжди умовні. Наприклад, опера — вокальний жанр, адже в ній головне — спів, а балет, де панує танцювальний рух, — інструментальний. Проте й опера, і балет належать до групи музично-театральних жанрів.

І у вокальній, і в інструментальній музиці є твори, які передбачають невелику кількість виконавиць / виконавців . їх називають камерними.

У давнину, коли ще не було концертних залів і філармоній, музика виконувалася переважно в приватних будинках аматорів музичного мистецтва. Збиралися знайомі, хтось сідав за клавесин, і починався домашній концерт. Таке музикування зазвичай відбувалося в аристократичних салонах, тобто невеликих приміщеннях. Звідси й пішла назва — камерна музика. Виконувалися пісні та романси, інструментальні п’єси й ансамблі. І хоча із часом камерна музика зазвучала в концертних залах, її стара назва збереглася.

Минулого року ти вже слухав / слухала камерний твір видатного композитора Мирослава Скорика «Мелодія» у виконанні автора на фортепіано і в оркестровій інтерпретації. Послухай і порівняй, як ця прониклива мелодія звучить в інших версіях — камерно-інструментальній і камерно-вокальній.

pick_mystetstvo1_6_masol.pdf
6 MB
0

Схожі матеріали