Хімія
Хімія. Підручник для 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів (академічний рівень).
- Автор: П.П.Попель, Л.С.Крикля
- Видавництво: "Академія"
- Рік видання: 2011
- Сторінок: 352
- Формат файлу: pdf
Шановні одинадцятикласники!
У цьому році ви завершуєте вивчення шкільного курсу хімії і і отримаєте цілісне уявлення про цікаву, захоплюючу і потрібну людям хімічну науку.
Вам відомо, що всі хімічні сполуки поділяють на неорганічні та органічні. З неорганічними сполуками, їхнім складом, будовою, властивостями ви ознайомилися на уроках хімії у 8—10 класах. Такі сполуки утворені різними хімічними елементами. На них багатий навколишній світ. Це вода, вуглекислий газ, мінерали, металічні руди, речовини, з яких складаються гірські породи і корисні копалини. Неорганічні сполуки перебувають у розчиненому стані в річках, озерах, морях і океанах; вони існують і в живих організмах.
Органічних сполук значно більше, ніж неорганічних, хоча їх родоначальником є лише один елемент — Карбон. Чому існує такий парадокс — ви зрозуміли в 9 класі.
Карбон — основа живої природи. Його сполуками є білки, жири, вуглеводи. Без них неможливе існування рослин, тварин, людини. Крім атомів Карбону, молекули органічних сполук містять атоми Гідрогену, Оксигену, а білки — ще й Нітрогену, Сульфуру. Сполуки, утворені двома елементами — Карбоном і Гідрогеном, є складовими нафти, природного газу.
В 11 класі ви докладно ознайомитесь із багатьма органічними сполуками, зокрема тими, яких немає в природі. Ці сполуки спочатку добули хіміки в лабораторіях, а тепер їх виробляє промисловість у великих обсягах. Найважливішими серед них і полімери і матеріали на їх основі — пластмаси. Вони стали атрибутом сучасного життя і поступово витісняють деревину, природні волокна, метали, скло, кераміку.
Органічні сполуки вивчає галузь хімічної науки, яку називають органічною хімією.
Між органічними і неорганічними сполуками, незважаючи па відмінності, існують взаємозв'язок і можливості взаємоперетворень.