Художня культура
Художня культура. Підручник для 10 класу загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту. Академічний рівень.
- Автор: А.М.Масол, Н.Є.Миропольська, О.В.Гайдамака
- Видавництво: "Ранок"
- Рік видання: 2010
- Сторінок: 205
- Формат файлу: pdf
Вступ!
Цей розділ охоплює часовий проміжок від найдавніших часів в історії нашого народу, позначених зародженням первісних форм художньої творчості, до кінця XVI ст., коли Київська Русь після періоду високого культурного розквіту втратила державність і її землі опинились у складі сусідніх країн. Зміст розділу умовно розподілено на три основних періоди: дохристиянський, княжий, польсько-литовський.
Первісне мистецтво - один із найцікавіших аспектів теми про культуру дохристиянської доби, адже тут міститься чи не найбільше таємниць і припущень щодо походження мистецтва з різних видів діяльності людини - з магічних обрядів і ритуалів чи трудової діяльності, з емоційної потреби в красі, грі або в освоєнні навколишнього світу за допомогою умовних знаків-символів. Особливість первісної культури й мистецтва полягає в синкретизмі — відсутності чіткого поділу на види й жанри, невіддільності художньої і життєво-практичної сфер людської діяльності.
Яскравим прикладом культури пізнього палеоліту є Мізинська стоянка на Чернігівщині, де віднайдено зразки образотворчого і музичного мистецтва наших далеких предків.
Вершиною мідної доби вважають землеробську трипільську культуру, що постала на неозорих теренах Подніпров'я за часи єгипетських фараонів і тривала понад дві тисячі років (V-ІІІ тис. до н.д.).
Мистецькі традиції скіфів - войовничих кочівників з іранським корінням, які переселилися з азійських у південноукраїнські степи (IX ст. до н.д. - IV ст. н.д.), внесли в культуру наших предків потужний східний струмінь.
Значний вплив на весь стародавній світ, зокрема й на культуру скіфів і слов’ян, мала античність - колиска європейської цивілізації. З VII ст. до н.д. у Північному Причорномор’ї греки заснували мі ста-колонії: Феодосію, Ольвію (неподалік від Миколаєва), Херсонес (сучасний Севастополь), Пантікапей (сучасна Керч) - столицю Боспорського царства. Античний культ краси й досконалості сприяв становленню художніх традицій прадавнього населення України.
За дохристиянської доби провідну роль відігравала культура східних слов'ян, мережа їх поселень розкинулася по всій величезній території сучасної України.